Która telewizja kłamie? Może wszystkie…

Serwisy informacyjne TVP, TVN i Polsatu są do siebie bardzo podobne – wynika z raportu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Instytutu Monitorowania Mediów, opracowanego na podstawie analizy programów.

Jak napisano w raporcie z badania, serwisy informacyjne w telewizjach są do siebie bardzo podobne. – Różnice są kilkuprocentowe. Należy się dokładnie wczytywać w wyniki badań, żeby zauważyć istotne różnice między tymi programami – powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie Magdalena Grabarczyk-Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów.

– Niepokojące jest to, że prawie 40% tych informacji przedstawia wizję świata w sposób negatywny, pesymistyczny. Świat wydaje się wrogi, niebezpieczny – podsumowała Grabarczyk-Tokaj.

Wśród emocji, jakie wzbudzały w widzach cztery telewizyjne serwisy informacyjne, zdecydowanie dominowały wzruszenie i współczucie. Odbiorcy odczuwali też gniew wobec rzeczywistości prezentowanej przez media, jak również strach przed nią.

Z raportu wynika, że we wszystkich programach ważna jest dramaturgia, ładunek emocjonalny, z którym widz musi się zmierzyć. – Emocje muszą być łatwe do odczytania. Bardzo często za tym idzie odpowiednia modulacja głosu komentatorów i prezenterów. Nie tylko przekazują nam te emocje, ale jednocześnie wydaje im się, że mogą w jakiś sposób sugerować nam, jak je interpretować – skomentowała przedstawicielka IMM.

Raport zwraca też uwagę, że wszystkie programy informacyjne pokazywały m.in. dramatyczne losy dzieci i ich rodzin jako tła dla ilustracji innych tematów.

Czyżby świat współczesny był tylko zły a jego losy jednoznacznie kojarzyły się pesymistycznie?

Może lepiej wyłączyć TV i iść na długi, relaksujący spacer.

Artykuły, które warto przeczytać