Czosnek – Naturalny Antybiotyk

Różne korzyści zdrowotne czosnku i własności lecznicze są od wieków znane i bardzo często stosowane w medycynie (fitoterapia). Jest on uważany przez wielu za ziołowy „cudowny lek”. Chroni przed grypą, czosnek używany też jest do leczenia objawów trądziku, istnieją również badania, że może on pomóc w zmniejszeniu poziomu złego cholesterolu. Może także być dobrym rozwiązaniem jako naturalny środek na komary. Duża ilość osób nie lubi smaku surowego czosnku i wolą przyjmować suplementy zawierające czosnek. Takie tabletki mają tę zaletę, iż nie powodują oddechu czosnkowego. Jest mnóstwo informacji na temat czosnku, wiele z nich zostało wspartych przez dane medyczne.

Czosnek składa się z dwóch ważnych składników, które powodują leczenie.Są nimi: allicyna i siarczki diallilo. Czosnek składa się ze związków siarki, im silniejszy smak ma czosnek tym więcej ilości siarki a tym samym więcej możliwości leczniczych. Współczesna nauka pokazała, że czosnek jest silnym naturalnym antybiotykiem. Zastopowuje rozwój bakterii. Czosnek zawiera także mnóstwo przeciwutleniaczy. Pomagają one chronić organizm przed chorobotwórczym działaniem wolnych rodników.

Czosnek jest obfity w antyoksydanty, które pomagają niszczyć wolne rodniki, mogą one naruszyć błony komórkowe i DNA. Wolne rodniki mogą przyśpieszyć starzenie się, jak również rozwój chorób serca i nowotworów. Pewne badania pokazują, że czosnek może zapobiec dolegliwościom sercowym. Może spowolnić miażdżyce (stwardnienie tętnic). Czosnek także naturalnym lekiem działającym przeciwzakrzepowo, funkcjonuje jako rozcieńczalnik krwi, co pomaga w profilaktyce ataków serca jak i również udarów mózgu. Czosnek może pomóc w profilaktyce przeziębieniom. W jednym z badań, [badani zarzywali kapsułki z czosnkiem albo placebo przez 12 tygodni w czasie największych zachorowań . Ci, którzyjedli placebo chorowali częściej. Dodatkowo, gdy chorzy, zażywali czosnek ich objawy szybciej przechodziły.

Czosnek pozwala wzmocnić odporność organizmu. Dzięki temu leczyraka. Badania wykazują, że badani, którzy spożywają regularnie czosnek, są mniej narażeni na rozwój nowotworów, zwłaszcza raka żołądka. Badacze, stwierdzili iż czosnek zmniejsza o 30% ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Czosnek usuwa glisty, (Ascaris lumbricoides), który jest najczęstszym rodzajem pasożyta jelit. Pasożyty są bardzo trudne do zdiagnozowania, więc powinno się profilaktycznie jeść czosnek. Liczne dane naukowe potwierdziły, iż czosnek nakładany na skórę kuruje grzybicę.

Czosnek jest rośliną wieloletnią, która pochodzi z Azji Środkowej, a obecnie jest uprawiany na całym świecie. Może urosnąć na 2 metry wysokości i więcej. Do leczenia używana jest główka – owoc czosnku. Każda główka jest złożona z 4 – 20 ząbków. Każdy z ząbków ma wagę około 1 gram. Czosnek zawiera gazowe związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki zapachowe, błonnik, cukry, organiczne związki siarkowe, czyli alliina i skordynina A i B. Co więcej czosnek zawiera flawony, witaminy z grupy B, cynk organiczny i sole mineralne, a wśród nich cząsteczki fosforu, wapń, selen, żelazo i magnez oraz śladowe ilości uranu. Liście czosnku mają w swoim składzie prowitaminę A, witaminy B1, PP i C. Obecnie można wybrać dużo form czosnku używanego w medycynie.Od rośliny, poprzez suplementy diety, suszone, liofilizowane, olej czosnkowy i ekstrakty czosnkowe. Nie wszystkie suplementy mają w składzie tę samą ilość składników aktywnych. Dlatego trzeba sprawdzać etykiety na opakowaniach. Jednakże aby zyskać maksymalne korzyści, dobrze jest spożywać surowy czosnek.

Źródło: <a href=”http://www.webshock.com.pl/czosnek-naturalny-antybiotyk/”>Czosnek – naturalny antybiotyk</a> – sasha

Artykuły, które warto przeczytać