Bezpieczne Zabawki, Czyli Na Co Zwracać Uwagę

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko było szczęśliwe. A w szczęście dziecka wpisane jest jego zdrowie i bezpieczeństwo. Należy na nie zwracać uwagę zarówno przy wyborze produktów żywnościowych, artykułów higienicznych, jak i zabawek. Zabawki, szczególnie zabawki edukacyjne mają stymulować rozwój malucha. Nie powinny być więc zbyt trudne, ani zbyt łatwe. Aby dobrze wybrać, należy zwrócić uwagę na wiek, od którego dana zabawka może być użyta. Jest to jednak dużo ważniejsza informacja, mówiąca o tym dla jakiego dziecka będzie ona bezpieczna, oraz jakie posiada atesty. Osobna informacja o atestach powinna też znaleźć się na opakowaniu.

Zabawkom należy się dokładnie przyjrzeć. Zabawki dla niemowląt nie powinny być zbyt małe, nie mogą mieć ostrych krawędzi i wystających ostrych elementów, gdyż dziecko może sobie nimi zrobić krzywdę. Najlepiej, by były miękkie, z pluszu lub innego materiału, w żywych kolorach. Doskonałe zabawki dla maluchów są wykonane z plastiku, oczywiście musi to być plastik wysokiej jakości. Takie zabawki najłatwiej utrzymać w czystości, prosto i szybko pozbyć się z nich zarazków i zanieczyszczeń. Należy bowiem pamiętać, że dzieci wkładają rzeczy do buzi, co może być przyczyną wielu poważnych chorób.

Wybierając zabawki dla starszych dzieci, bez względu na to, czy są to zabawki dla chłopców, czy zabawki dla dziewczynek, powinno się zwrócić uwagę na zapach, jaki ma zabawka, czy nic się z niej nie może oderwać, czy nie wydaje strasznych dźwięków, które mogą przerazić dziecko. Warto również zainteresować się sposobem wykonania. Zabawki dla dzieci powinny być zrobione solidnie i ładnie. Nie chodzi tu tylko o estetykę, ale pozostawione przy zabawce odpryski czy zadziory pozostałe po produkcji mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo.

Nie mniej ważna jest instrukcja obsługi w języku polskim. O ile w przypadku piłki może nie być konieczna, to w przypadku zabawek edukacyjnych może okazać się niezbędna, by wykorzystać wszystkie funkcje zabawki.
Zabawki należy wybierać nie tylko dlatego, że są ładne, ale dlatego, że stymulują i są bezpieczne.

 

Źródło: Bezpieczne zabawki, czyli na co zwracać uwagę – bartek

Artykuły, które warto przeczytać